Kiedy wydatki na bankiet dla załogi będą kosztem pracodawcy
Jeśli chce się dobrze kwalifikować wydatki na organizację bankietu przez pracodawcę powinno się ustalić między innymi, jaki cel się z tym wiąże.
Gdy wydatki są poniesione na organizację jakiegoś spotkania, które związane będzie z podnoszeniem umiejętności u pracowników czy poprawę komunikacji interpersonalnej, motywację do pracy czy budowanie zespołu będzie można podjąć działania, które związane będą z tym, że wydatki takie będzie można kwalifikować do kosztów podatkowych. Taką interpretację przedstawiła Izba Skarbowa w Katowicach.
Najważniejsze będzie tutaj spełnienie odpowiednich przepisów ustawy o CIT, które decydują o tym, czy kwalifikacja taka będzie mogła zostać dokonana czy raczej występują w tym względzie jakieś ograniczenia. Jako koszty pracownicze można także kwalifikować takie wydatki, które przeznaczone będą na organizowanie imprezy integracyjnej dla członków rodzin pracowników. Takie świadczenie będzie bowiem bezpośrednio związane ze stosunkiem pracy jakim powiązany jest pracownik z danym przedsiębiorstwem, ponieważ w momencie gdyby nie było takiego stosunku to rodziny nie uczestniczyły by w spotkaniu. Taką interpretację dała Izba Skarbowa z Bydgoszczy.
Nie ma jednak jednomyślności w tym zagadnieniu, ponieważ są inne orzeczenia, w których wyjazdy integracyjne nie są zaliczane do kosztów firmy, gdy będą obejmowały także koszty pobytu osób, które nie pracują w dane firmy, wtedy takie spotkanie przekształca się w imprezę zewnętrzną. Powinno się jednak pamiętać przy tym, że jeśli jakieś świadczenie jest realizowane w ramach imprezy integracyjnej to będzie działalnością socjalną, o której mówi ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. I dlatego wydatki, które ponosi się na rzecz takiej organizacji powinny zostać zaliczone do kosztów podatkowych. Jest to bezpośrednio związane z ustawą o CIT, która wskazuje, że wydatki związane z działalnością socjalną zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu.